Κυριακή 31 Αυγούστου 2014

Χρυσή η χώρα σε τζούντο και κωπηλασία

Χρυσό αθλητικό 2ήμερο για την χώρα ο εθνικός μας ύμνος ακούστηκε για τις πρωτιές.

Παγκόσμιος πρωταθλητής στο τζούντο ο Ηλίας Ηλιάδης

Για τρίτη φορά στην καριέρα του ο Ηλίας Ηλιάδης ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, καθώς, στέφθηκε πρωταθλητής κόσμου στη Ρωσία.

Στον τελικό της κατηγορίας -90κ., ο Ηλιάδης επικράτησε με ippon του Ούγγρου Κρίστιαν Τοτ και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Τσέλιαμπινσκ της Ρωσίας.
Αυτή είναι η τρίτη φορά που ο Έλληνας τζουντόκα κατακτά χρυσό μετάλλιο, ενώ έφτασε τα έξι συνολικά σε παγκόσμια πρωταθλήματα.

Χρυσό μετάλλιο και παγκόσμιο ρεκόρ για την Εθνική ομάδα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας

Το τετραπλό σκιφ ελαφρών βαρών με τους Σπύρο Γιάνναρο, Παναγιώτη Μαγδανή, Λευτέρη και Γιώργο Κόνσολα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κωπηλασία την Παρασκευή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Αμστερνταμ.
Το ελληνικό πλήρωμα, που είχε τον έλεγχο της κούρσας καθόλη της διάρκειά της, πήρε την πρώτη θέση με χρόνο 5.42.75 δευτερόλεπτα κατεβάζοντας επτά δευτερόλεπτα το παγκόσμιο ρεκόρ. Τη 2η θέση πήραν οι Γερμανοί με χρόνο 5:45.650 και την 3η θέση οι Κινέζοι με 5:46.690.